SWOT аналіз – інструмент стратегічного планування для простих людей

SWOT аналіз – інструмент стратегічного планування для простих людей

Кожен із нас прагне бути успішним. Наш успіх залежать від  балансу між нашим внутрішнім станом та зовнішнім середовищем. Найскладнішою є ситуація, коли наші  слабкі сторони резонують із негативними чинниками довкілля. Саме тоді трапляються епічні фейли, яких бояться не тільки бізнесмени-початківці. Щоб їх уникнути  успішні підприємці всього світу щонайменше двічі на рік проводять так званий SWOT аналіз, який допомагає своєчасно виявити загрози та максимально використати свої сильні сторони та можливості надані ринком. Цей метод стратегічного планування дуже  полюбляють у великих корпораціях та лякають ним студентів економічних вузів.

Розберімося.

SWOT — це абревіатура від слів англійської мовою STRENGTHS (сильні сторони), WEAKNESSES (слабкі сторони), OPPORTUNITIES (можливості) і THREATS (загрози). Для зручності далі використовуємо українську термінологію. СЛАБКІ та СИЛЬНІ сторони це, так звані, внутрішні фактори. Вони залежать тільки від нас. МОЖЛИВОСТІ та ЗАГРОЗИ — це зовнішнє середовище, яке впливає на нас. За цими чотирма категоріями можна описати будь яку ідею, бізнес план, продукт, проект, місце, дію чи людину. У конкретний момент часу.

Ви шукаєте для себе новий вид діяльності або обираєте нішу у он-лайн бізнесі? Коли вибір зроблено і потрібен чіткий план дій, як зрозуміти з чого почати? Як побачити послідовність кроків, врахувати недоліки та загрози, максимально використати переваги та, принаймні, для початку додати впевненості? Тут і знадобиться SWOT аналіз.

Більше жодної теорії. Покроково пройдемось декількома життєвими ситуаціями та  використаємо метод акул великого бізнесу у житті простих людей, і Ви впевнено зможете використовувати  SWOT аналіз для прийняття важливих рішень у власному житті чи бізнесі.

Креслимо дві лінії перпендикулярно одна до одної.  Як для графіку ХY, тільки без стрілочок. У лівому верхньому куті розміщуємо СИЛЬНІ сторони, у правому верхньому СЛАБКІ. У нижньому лівому — МОЖЛИВОСТІ,  у нижньому правому — ЗАГРОЗИ.

swot1

Пам’ятаємо, верхній ряд – це наш об’єкт аналізу (я, мій продукт).
Нижній ряд – зовнішні фактори, що на нього впливають (ринок, середовище).

Для прикладу уявимо пані Галю, яка полюбляє пекти пляцки. Від запаху її смаколиків шаленіє вся вулиця. Отже, пані Галі давно пора почати заробляти на своєму хобі. Допоможемо їй побачити картину в цілому. Будьмо уважні: картина і план будуть актуальними лише для нашої пані Галі і лише сьогодні. Через деякий час наша пані буде мати зовсім інші СЛАБКІ та СИЛЬНІ сторони (за умови що робитиме хоч щось), а ринок нові МОЖЛИВОСТІ та ЗАГРОЗИ (а це вже точно!). Отже SWOT аналіз для нашої майбутньої майстер Шеф:

СИЛЬНІ СТОРОНИ: Є досвід: власні рецепти, неповторні смаки. Є необхідний мінімум обладнання та місце для роботи (власна квартира, укомплектована кухня). Є клієнти, що готові надати відгуки (родичі, але хто у соц. мережах так не робив?).

СЛАБКІ СТОРОНИ: Для дійсно професійної роботи бракує специфічних галузевих знань. Не вміє ще пані Галя так вправно прикрашати торти та не знає у чому різниця між капкейками, маффінами та cake-pops. Відповідно  бракує деякого дійсно професійного обладнання, яке б стало у нагоді для збільшення обсягів виробництва і для покращення якості і зовнішнього виду продукції. Не має портфоліо (фотографій робіт) та чим ці фотографії робити (фотокамери).

МОЖЛИВОСТІ: Додатковий заробіток. Самореалізація. Пані Галя у русі із часом бажає розвитку. Продаж продукти в якому впевнений. Мрія багатьох підприємців – не купи-продай, а щось зроби власними руками і продай. Та й ще отримай позитивний відгук! Можливість почати працювати з мінімальними інвестиціями, або зовсім без них. Власна справа чи повна зайнятість у перспективі  пов’язана із кулінарією — чому б ні? Це дуже крута мрія, яка варта зусиль!

ЗАГРОЗИ: На перших порах це дійсно лише додатковий заробіток, що не відповідатиме докладеним зусиллям. Повна відповідальність перед клієнтом за якість продукції. Залежність від постачальників сировини — сировина має бути якісною. Працює одна людина. Всі процеси на пані Галі — реклама, прийом замовлення, покупка сировини, виготовлення, доставка, відгуки, тощо. А раптом пані Галя захворіє? Складний робочий графік. домашні кулінари здебільшого творять вночі…

Тепер все це коротко, тезами вносимо у таблицю XY. Зверніть увагу, ми досить довільно обираємо параметри за якими проводимо аналіз. Для прикладу і більш глибокого занурення в тему додатково проаналізуємо ту саму діяльність, але з точки зору продукту, який вироблятиметься. Припустимо це буть тортики та пляцки з домашньої сировини.

Ось як виглядатимуть ці дві таблиці у тезисах:

Пані Галя — домашній кулінар
Пані Галя — домашній кулінар
Пані Галя — виробник тортиків та пляцків
Тортики та пляцки, які виробляє Пані Галя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тепер перед очима більш менш повна картина. Бачимо, що напрямок роботи перспективний, зважаючи на можливість старту з нульовими інвестиціями. Для початку роботи є все необхідне. Варто пошукати менш конкурентний ринок — наприклад солодощі без цукру чи безглютенову випічку, що допоможе уникнути конкурентності та цінових бійок. Також вкрай важливо тримати в голові, що в певний момент часу для розвитку  будуть необхідні інвестиції в обладнання та навчання, а також організація доставки. Не зайвим буде знайти постійних перевірених постачальників сировини. Тримаючи це в голові, рішення обов’язково прийде у потрібний час.

Зовсім не беремо до уваги макроекономічні чинники — криза, АТО, валюта. Вони більш-менш рівно впливають на всіх, бо відбуваються у всій країні. Цікава думка про те, що насправді відбувається в Україні і як жити в такі часи від блогера та мандрівника Ореста Зуба. Отже ми нехтуємо цими показниками для діяльності однієї людини у рамках мікро підприємництва.

Головною метою  SWOT аналізу є чітке розуміння ситуації для конкретної людини у поточний момент часу. Немає двох людей у однаковому стані: матеріальному, емоційному, географічному, сімейному, тощо. Тому приймаючи рішення вкрай важливо дивитися на свою ситуацію тверезо, оцінювати себе та свій вибір без підглядання до сусідів.

Другий приклад SWOT аналізу проведемо на дуже трендовому рішенні — піти з постійної офісної роботи у фріланс. Детальніше про такий крок  у статті  “Міфи та реальність про фріланс і віддалену роботу” на сайті www.openmind.com.ua. Уявімо Миколу, молодого, але вже досвідченого програміста чи дизайнера, який прагне змін у житті: шукає цікаві проекти, потребує більшого прибутку, мріє подорожувати та нести світові якісний дизайн. Він розуміє, що професійно є куди рости, та вже три роки як збирається підтягнути англійську мову. Через призму SWOT проаналізуємо СЛАБКІ та СИЛЬНІ сторони Миколи та МОЖЛИВОСТІ і ЗАГРОЗИ  фрілансу:

Микола йде з постійної роботи на фріланс
Микола йде з постійної роботи у фріланс

Можемо сказати, що Миколі однозначно варто шукати себе у фрілансі. Але перед тим, як повністю відмовитись від постійного заробітку треба створити підґрунтя для самостійного плавання: вивчити англійську мову, продумати та створити портфоліо, створити аккаунти на 2-3 основних фріланс біржах та зрозуміти яких знань бракує. Поступово почати брати замовлення зі сторони. Коли з’являться впевненість у собі та розуміння як і що, тоді сміливо робити крок до самостійності.

Який життєвий вибір зараз перед Вами? Спробуйте розкласти Вашу ситуацію за методом SWOT   та проаналізуйте результат. Чітко зрозумійте свої СЛАБКІ сторони та зовнішні ЗАГРОЗИ. Знайдіть шляхи для реалізації  СИЛЬНИХ сторін та  МОЖЛИВОСТІ для розвитку.  Аналіз не складний але показовий. Його не просто так полюбляють акули великого бізнесу.

Успіхів усім!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>